North Carolina Future Farmers of America Association: Since 1929

Loading

News

2017 State Convention Results

Published: Thursday, June 29, 2017

Congratulations to the winners of our State Convention Career Development Events!

Food Science
High Scoring Individual: Adejah Mack, Monroe
3rd: Monroe
2nd: North Johnston
1st: Burns

Meats Evaluation
High Scoring Individual: Summer West, North Lenoir
3rd: Randleman
2nd: North Lenoir
1st: West Rowan

Milk Quality & Products
High Scoring Individual: Mya Hicks, Randleman
3rd: Providence Grove
2nd: West Rowan
1st: Randleman

Agricultural Communications
3rd: Crest
2nd: West Rowan
1st: Millbrook

Agricultural Issues
3rd: Gray's Creek
2nd: West Rowan
1st: Madison

Extemporaneous Public Speaking
3rd: Chris Poole, Ledford
2nd: Russell Wilde, West Carteret
1st: Taylor King, Central Cabarrus

Job Interview
3rd: Sydney Jenkins, Gray's Creek
2nd: Caroline Yount, Crest
1st: Rachel Beaver, Charles D. Owen

Parliamentary Procedure
4th: Gray's Creek
3rd: Southern Wayne
2nd: South Johnston
1st: Madison

Prepared Public Speaking
4th: Sara Watson, South Columbus
3rd: Destiny Everitte, Gray's Creek
2nd: Mayerlin Alpazar, West Rowan
1st: Miranda Moore, South Lenoir

Creed
4th: Elysse Brinn, Northside
3rd: Taylor Hall, Southern Nash
2nd: Shade Wilbanks, Brevard
1st: Chloe Hobbs, Lakewood

Ag Mechanics
High Scoring Individual: Alex Keadle, West Rowan
3rd: Alexander Central
2nd: West Columbus
1st: Enka

Tools
High Scoring Individuals:
Josh Corriher, West Rowan
Cameron Collins, West Columbus
Andrew Hamilton, West Columbus
Zack Howard, Enka
David Brown, North Iredell
Allen Collins, North Johnston
Graham Walston, North Johnston
Lauren Ayers, South Caldwell
Koby Hilton, South Caldwell
Mackenzie Morris, West Bladen
3rd: North Johnston
2nd: South Caldwell
1st: West Columbus

Agronomy
High Scoring Individual: Brandon Turlington, Cape Fear
3rd: South Columbus
2nd: Southern Alamance
1st: Cape Fear

Floriculture
High Scoring Individual: Evan Brady, Southern Alamance
3rd: North Moore
2nd: Northeastern
1st: Southern Alamance

Forestry
High Scoring Individual: Eric Osterberg, Cuthbertson
3rd: Rosman
2nd: High Rock
1st: Southern Alamance

Intro to Hort
High Scoring Individual: Ryan Jarrett, Southern Alamance
3rd: Southern Guilford
2nd: West Columbus
1st: Southern Alamance

Nursery/Landscape
High Scoring Individual: Nick Oldham, Chatham Central
3rd: Chatham Central
2nd: West Columbus
1st: Southern Alamance

Quiz Bowl

3rd: Clyde A. Erwin
2nd: Gray's Creek
1st: Madison

North Carolina FFA
  • Privacy Policy
  • Terms of Use
  • The North Carolina FFA Association is a resource and support organization that does not select, control, supervise, or approve local chapter or individual member activities, except as expressly provided for in the North Carolina FFA Constitution & Bylaws.